Co je to sportovní aerobik?

28. března 2008 v 22:31 |  Články o aerobiku
Sportovní aerobik patří mezi vrcholové pojetí aerobiku. Jedná se o mladý sport pro děti i dospělé. Těší se rok od roku velkému zájmu jak z řad cvičenců, tak i diváků. Jedná se o druh estetického sportu, hudba i výkony závodníků jsou strhující. Mnozí z vás si ho určitě spojují se jménem Olgy Šípkové, která se zasloužila o velkou propagaci aerobiku mezi veřejností (v roce 1997 se stala mistryní světa ve sportovním aerobiku v kategorii žen). Tento sport je dominantou žen, ale i v kategorii mužů máme mistry světa (tým Holzer, Strakoš, Valouch), kde sestava v jejich pojetí není rozhodně zženštělá, ale plná silových prvků, zvedaček, náročných kliků atd.
Sestava sportovního aerobiku působí na první pohled velmi lehce, ale opak je pravdou. Každoročně se zvyšují požadavky na techniku cvičení a povinné prvky, což má za následek stále rostoucí nároky na přípravu závodníků a na odbornou připravenost jejich trenérů. Příprava na toto soutěžení vyžaduje náročnější a pravidelný trénink, který vychází nejen ze základů aerobiku, ale i gymnastiky a tance.
Pravidelná příprava je ideální již od 6 let. Děti mohou plynule přecházet od nižších typů soutěží až k samotnému sportovnímu aerobiku (master class, pódiové skladby). Předstupněm mohou být také závody fitness týmů (od 11 let), kde je již úroveň a zdatnost velmi vysoká. Ve sportovním aerobiku se závodí v těchto věkových kategoriích 8-10 let (pouze týmy 3-5 členné), 11 - 13 let, 14-16 let, 17 - 19 a více let (ženy, muži, páry, týmy).
Závodí se na speciální dřevěné, odpružené ploše 7x7 metrů. Hudební doprovod sestavy je 2-minutový. Hudba je speciálně mixována, doplněná o různé zvukové efekty k jednotlivým prvkům. Panel rozhodčích sleduje techniku povinných cviků, při kterých se prokazuje síla, flexibilita, obratnost, odraz, dále se hodnotí výraz a vzhled. Faktorem určujícím úspěch v nové závodní sezóně předpokládá nápad, novinky ve výběru cviků, překvapení v návaznosti prvků. Závodník také v průběhu sestavy má komunikovat s diváky a rozhodčími prostřednictvím gest a výrazu obličeje. Hodností se i fyzický sportovní vzhled, kdy hezká postava je motivací pro další následovníky z řad mladších kategorií nebo i pro běžnou populaci cvičící aerobik. Závodní sestava musí plynout, cviky na zemi, ve stoji i ve vzduchu se mají prolínat. Oblečení musí být přiléhavé (dívky mají většinou dres složený z kalhotek a různě střižených bolérek, tělové lesklé punčocháče, bílé ponožky a bílé závodní boty, muži závodí v přiléhavých trikotech s krátkými nohavicemi). Dres i hudba může být sladěna s námětem sestavy. Vrcholové pojetí aerobiku je více v rovině anaerobní, protože dochází k rychlému prolínání prvků síly, výskoků a aerobních vazeb.
První - nulté - mistrovství ČR v tomto sportu se konalo v roce 1991. Od té doby se již hodně změnilo - pravidla, povinné cviky, hudba i závodní dres. Česká republika má v současnosti výsadní postavení v tomto sportu na světě a naši závodníci pravidelně reprezentují na mistrovství Evropy i světa svými skvělými výkony.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama