České děti jedí podle odborníků stále hůř

4. dubna 2008 v 0:08
České děti jedí podle odborníků na zdravou výživu stále hůř. Vynechávají snídani, místo tradičního teplého oběda si dopřávají speciality z rychlých občerstvení a hlad během dne zahánějí sladkými tyčinkami. Žízeň tiší sladkými limonádami.
I když tak přijímají dostatek energie, někdy dokonce až příliš, nedostává jejich rostoucí organismus vše, co nezbytně potřebuje.
"V současné době se u dětí objevují nové prvky stravování a nutno říci, že ne příliš žádoucí, které jsou označovány anglickými termíny snacking a skipping," řekl primář Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Pavel Frühauf.
Snacking znamená, že děti jedí během dne drobné dávky jídla, které si opatřují například v rychlém stravování. Velkým lákadlem jsou pro ně i lednice naplněné dobrotami. Skipping zase znamená přeskakování jídel, nejčastěji snídaně. Rodina ráno spěchá, dítě se nenají a ve škole je unavené a nevýkonné. Bez jídla mu totiž klesá hladina cukru v krvi. Pokud se dítě ráno ani nenapije, organismus není zavodněn a to opět přispívá ke zvýšené únavnosti.
"Výsledným efektem takového stravování bývá nezřídka nadváha, případně obezita, zvláště když dítě má málo pohybu," varoval primář.
Nutriční terapeutka Jitka Tomešová z Poradenského centra Výživa dětí Praha řekla, že rodiče by měli jít ve správné výživě dítěti příkladem. Pokud u svého potomka zaznamenají první známky tloustnutí, měli by alespoň orientačně sledovat skladbu a energetickou hodnotu jeho stravy.
Zdroj iDNES
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama